אירופה: עלויות פיתוח תוכנה ייחשבו כחלק מערך עסקה לצורכי מכס
לוח הפלגות
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
ייצוא
מהארץ
ייבוא
לארץ

אירופה: עלויות פיתוח תוכנה ייחשבו כחלק מערך עסקה לצורכי מכס

בית הדין באיחוד האירופי קבע כי התוכנה מהווה חלק אינטגרלי ממוצר הקצה, ולא ניתן לתפעל את המוצר הבסיסי ללא התוכנה. כמו כן קבע בית המשפט כי הסכמים בין צדדים אינם גוברים על הוראות החוק
עו״ד גיל נדל, ארי סטבסקי / 16.11.20 / 10:36
אירופה: עלויות פיתוח תוכנה ייחשבו כחלק מערך עסקה לצורכי מכס
16.11.20
אירופה: עלויות פיתוח תוכנה ייחשבו כחלק מערך עסקה לצורכי מכס

תקציר: בסקירה זו נתאר את החלטת בית הדין באיחוד האירופי שדנה במקרה בו המכס הגרמני דרש מיצרנית רכב מובילה באירופה לכלול בערך עסקה גם עלויות פיתוח תוכנה ולא רק את ערך הטובין עצמם. בית המשפט קבע כי הצדק עם רשות המכס, בעיקר מפני שלא ניתן לתפעל את המוצר הבסיסי, יחידות בקרה לרכבים, ללא התוכנה.

 

עובדות המקרה: כלי הרכב המיוצרים על ידי יצרנית הרכב כוללים יחידות בקרה פנימיות אשר מיוצרות ע״י יצרנים מחוץ לאיחוד האירופי, ונרכשות על ידה ומיובאות לגרמניה. תפקידן של יחידות הבקרה הוא לשלוט על מכשירים שונים בתוך הרכב. יצרנית הרכב מייצרת בעצמה תוכנה ייעודית אשר מותקנת ביחידות הבקרה, כאשר לפי הסכמים בינה לבין יצרני יחידות הבקרה, אלו מקבלים לידיהם בחינם את התוכנה כדי לבצע בדיקות טכניות שונות ליחידות הבקרה טרם הפצתן.

 

במסגרת בדיקת המכס הגרמני, התברר כי יצרנית הרכב מצהירה שערך יחידות הבקרה הינו ערך היחידות עצמן בלבד, מבלי לכלול את ערך עלויות פיתוח התוכנה (המותקנת עליהן כאמור).

 

הדיון המשפטי והחלטת בית המשפט: סעיף 71(1)(b) לקוד המכס האירופי, קובע כי ערך עסקה לצורכי מכס הינו המחיר ששולם בפועל בעד הטובין, בתוספת ערכם המוערך של טובין/שירותים שסופקו בחינם מהקונה למוכר (ככל שערך זה אינו מגולם במחיר ששולם בפועל). טובין/שירותים כאלה יכולים להיות בין היתר חומרים, רכיבים, חלקים ופריטים דומים המשולבים בטובין.

 

בית המשפט קבע כי ערך עסקה נועד לשקף את הערך הכלכלי האמיתי של הטובין, כולל רכיבים בעלי ערך שמשולבים בטובין. לאור לשון החוק, רכיבים אלה יכולים להיות הן מוחשיים, והן לא מוחשיים (לרבות רכיבי תוכנה). כמו כן, בית המשפט קבע כי התוכנה מהווה חלק אינטגרלי ממוצר הקצה, ולא ניתן לתפעל את המוצר הבסיסי ללא התוכנה.

בנוסף, בית המשפט קבע כי הסכמים בין צדדים אינם גוברים על הוראות החוק, ולא ניתן להגביל את החוק באמצעות חוזים מסחריים. הכרעתו הסופית של בית המשפט היא שעלויות פיתוח התוכנה יתווספו לעלות יחידות הבקרה, במסגרת קביעת ערך העסקה לצורכי מכס. 

 

[  [Case C–509/19 על הדין בישראל בעניין זה נסקור במאמר נפרד.

 

 

הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי. לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו״ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים. בדוא"ל  Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089979.

 

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
מידע שימושי
שערי
מטבע
מחשבוני
המרה
מחשבוני
עזר
חישוב
משקל נפחי
שערי מטבע יציגים
תאריך עדכון: 04.12.2020
יחידות מטבע השער % שינוי
דולר 3.275 -0.426
אירו 3.9709 +0.177
ליש"ט 4.4012 +0.431
100 יין 3.1398 -0.035
מחשבון המרה מט"ח
מחשבוני עזר
אורך שטח נפח משקל
cm
m
km
inch
foot
yard
mile
נקה
square cm
square m
square km
square inch
square yard
square mile
נקה
cc
litre
cubic m
cubic inch
cubic yard
gallon
נקה
kg
short ton
long ton
lb
oz
נקה
חישוב משקל נפחי
כל הזכויות שמורות